Festiwal Żywica 2022
PRELEGENCI
Nikt nie opisze piękniej komórki roślinnej lub merystemu wierzchołkowego od Uli Zajączkowskiej. Autorka bestsellerowej książki “Patyki Badyle” opisującej świat roślin w piękny, poetycki sposób. Na co dzień botaniczka badająca anatomię, biomechanikę, aerodynamikę i ruchy roślin. Profesor SGGW w Warszawie.
W 2019 roku wydała książkę eseistyczną Patyki, badyle (Wydawnictwo Marginesy), w tym samym roku nagrodzoną Złotą Różą przez Instytut Książki oraz magazyn Nowe Książki i Festiwal Nauki. Otrzymała też za nią Nagrodę Literacką Gdynia 2020 w kategorii eseju oraz nominacje: do Paszportów Polityki i do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
Książka “Patyki badyle” to relacja badaczki samotnie podążającej ścieżkami natury. To pogranicze fizyki Newtona i poetyki, to matematyka i filozofia, a przede wszystkim szczera czułość dla żyjących zielonych istot.
Spotkanie z autorką: 3.09.2022, godz. 17:00, SOBOTA
W ramach spotkania będzie można nabyć książki Urszuli Zajączkowskiej w Book Trucku Tajnych Kompletów i uzyskać autograf 🙂
Od 2005 realizuję projekty, których wspólnym wątkiem jest zrównoważony rozwój, ochrona przyrody i społeczeństwo obywatelskie. Zagadnienia związane z ochroną drzew są mi szczególnie bliskie, dlatego też angażuję się w działania związane z ochroną zagrożonych siedlisk oraz gatunków m.in. współpracując przy realizacji projektów takich jak „Strażnicy Natury 2000”, „Na straży drzew”, „Obywatel na straży drzew” starając się angażować społeczeństwo w poznanie, docenienie roli oraz w ochronę drzew. Od 2013 roku prowadzę punkt konsultacyjno – doradczy, którego głównym zadaniem jest wsparcie ludzi broniących drzew przed wycinką, uszkadzaniem ich podczas prowadzenia prac budowlanych itp. Na co dzień jestem edukatorem w EkoCentrum Wrocław, gdzie uczestniczę w realizacji projektów dotyczących edukacji ekologicznej pracując z dziećmi, młodzieżą i z osobami dorosłymi. Z zamiłowania (i z wykształcenia) jestem przyrodnikiem oraz Certyfikowanym Inspektorem Drzew.
Spotkanie “Jak chronić drzewa?”: 3.09.2022, godz. 18:00 SOBOTA
ShataQS- to artystka, której korzenie muzyczne rozwijały się nie tylko w Polsce, ale i w Azji oraz w mieście Nowy York. Od wielu lat działająca na polskich i zagranicznych scenach muzycznych, poszczycić się może solidną kolekcją osiągnięć artystycznych, w tym współpracą z kilkoma wybitnymi artystami scen międzynarodowych, jak Shaila Jordan czy Iwawo Furusawa, produkcji musicalowych off i on Broadway w NY czy „Tribute to Michael Jackson” z udziałem braci króla POP Jackson5, Macy Gray czy Judith Hill na Tokijskim Stadionie Jojogi w Japoni.
KONCERT: 3.09.2022, godz. 21:00
Jesteśmy nowym zespołem muzycznym z Wrocławia – gramy muzykę rozrywkową w lekkim, przyjemnym do odsłuchu okołojazzowym wydaniu. Co to oznacza? W naszym repertuarze można usłyszeć cechy charakterystyczne dla takich gatunków muzycznych jak
blues, funk, swing, fusion, R&B, latina, a nawet reggae, szanty, czy też hip-hop. Z wszystkiego czerpiemy, wszystko mieszamy, a przy tym bardzo dobrze się bawimy – dźwiękiem oraz
słowem. Muzyka okraszona jest humorystycznymi tekstami opisującymi korporacyjną (IT) rzeczywistość, co jest podkreślane między innymi korpomową charakteryzującą się mieszaniem słownictwa polskiego oraz angielskiego tzw. „ponglish”. W składzie znajdują się brzmienia takie jak: skrzypce/wokal (Agnieszka Frączyk), gitara elektryczna (Jakub Chrobak), kontrabas/gitara basowa (Piotr Gil) oraz perkusja (Michał Małkowicz).
Zapalony miłośnik przyrody już od dziecka obcujący z ziołami i uprawami roślin użytkowych oraz ich wykorzystaniu w ramach maksymy “Pożywienie Twoim lekarstwem”. Od lat interesujący się szeroko pojętym tematem zdrowia mający holistyczne podejście do tematu zdrowia jako balansu pomiędzy Psyche i ciałem. Praktyk permakultury i zwolennik rozwiązań służących zdrowiu i naturze. Jako zielarz-fitoterapeuta jest absolwentem i wykładowcą Instytutu Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych, prowadzi spacery zielarskie rozpoznając i mówiąc o właściwościach leczniczych roślin. Wytwarza własne mieszanki ziołowe, lecznicze nalewki oraz wdraża elementy dzikiej kuchni w dietę. Pasję zielarską i ogrodniczą łączy jeszcze z praktyką masaży i technikami uważności jako formy terapii.
Podczas Festiwalu poprowadzi spacer przyrodniczy “Drzewa leczą”.
Opis: Majestatyczne drzewa to nie tylko unikalna wartość przyrodnicza. Wraz z Marcinem Skrzyniarzem odbędziemy wędrówkę po magicznym Grzybku podczas której dowiemy się które drzewa mają właściwości lecznicze oraz jak z nich przygotować lecznicze mikstury. Porozmawiamy także o ogromnym bogactwie roślin leczniczych rosnących na łąkach i miejscach ruderalnych.
Start: godzina 10:00, 3.09.2022
Łukasz Iwaniuk to wrocławski zoolog, nauczyciel biologii (w LO V, LO XII, ASP “Jaskółka”), edukator. Przez kilka lat był wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim (edukacja ekologiczna i komunikacja społeczna na podyplomowych studiach zarządzania środowiskiem przyrodniczym “EKOZNAWCA”) oraz na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Pracował w Programie ochrony podkowca małego (jednego z najrzadszych i najpiękniejszych nietoperzy Europy) w Polskim Towarzystwie Przyjaciół Przyrody “pro Natura”, gdzie zajmował się badaniami i ochroną zjadaczy komarów. W tym Towarzystwie prowadził także przez 10 lat otwarte spotkania edukacyjne – Środowe Spotkania z Przyrodą. W czasach studenckich tworzył pierwszy skład kabaretu Neo-Nówka, później przez kilka lat opiekował się młodymi zespołami kabaretowymi z wrocławskiego ogólniaka – Dwunastki. Wiele spośród jego dawnych uczennic i uczniów z tamtych czasów to dziś aktywni i znani twórcy kultury. Łukasz od 2 lat kieruje Dyskusyjnym Klubem Filmowym w CKAiIL “CZASOPRZESTRZEŃ”. Prowadzi spotkania ze zwierzętami miasta (cykl prelekcji “TO ŻYJE” w Strefie Kultury Wrocław oraz przyrodnicze spotkań dla dzieci i rodziców we Wrocławskim Instytucie Kultury). Współtworzył Wrocławski Festiwal Nietoperzy, cykle “Dzikie Miasto” i “Laboratorium Tajemnic” w Fundacji Kultury i Sztuki MACONDO oraz projekt „Dobry wieczór we Wrocławiu w BWA AWANGARDA. Od grudnia 2021 regularnie opowiada o zwierzętach i roślinach w Antykabarecie.
Od niemal 10-ciu lat spędzam większość mojego czasu wolnego w naturze. W tym czasie miałem okazję biwakować za kołem podbiegunowym i na irańskiej pustyni. Jestem wielbicielem lasu, ognia, hamaka, bliskości, zabawy oraz różnic pomiędzy ludźmi. 5 lat temu “odkryłem” hamakowanie i od tamtej pory jest to mój ulubiony sposób na spanie. W 2020 roku spędziłem w Polskich lasach 60 nocy, z czego sporą część z żoną i wtedy dwuletnią córką. Uważam, że ten sposób obozowania daje możliwość bycia możliwie najbliżej natury z jak najmniejszym naruszeniem jej. W moich doświadczeniach las i spędzanie w nim czasu jest fundamentem zdrowia psychicznego i fizycznego. Od dwóch lat współorganizuję pięciodniowe, leśne obozy dla mężczyzn, na których wraz z przyjaciółmi staramy się pokazywać jak być bliżej – natury, innych ludzi i przede wszystkim siebie. Współorganizowałem leśne biwaki dla rodzin z dziećmi przedszkolnymi oraz prowadziłem szkolenie z bezpiecznego biwakowania dla wychowawców zrzeszonych w Polskim Instytucie Przedszkoli Leśnych. Moją misją jest uczenie się oraz pokazywanie ludziom że da się w lesie być – nie jako zdobywca, intruz, właściciel, ale też nie gość, przechodzień czy zwiedzający. Jako część natury.
Wykład i warsztaty: “Jak spędzić noc pośród drzew”, 4.09.2022 – niedziela
Arborysta z wieloletnim stażem który swą przygodę z drzewami zaczął w 2001 r. Edukator ekologiczny działający w przestrzeni drzew miejskich. Od 2012 r. członek Federacji Arborystów Polskich, organizacji pozarządowej, utworzonej w 2007 roku we Wrocławiu z inicjatywy praktyków i teoretyków, dbających o ulepszenie standardów i poprawę jakości prac w relacji ze środowiskiem naturalnym. W latach 2017 -2021 jako aktywny członek zarządu stowarzyszenia, brał udział w licznych eventach, targach i akcjach mających na celu promowanie pozytywnych praktyk w pracy z drzewami i ich najbliższym otoczeniu. Od 2019 r członek ISA (International Society of Arboricoulture) międzynarodowej organizacji zrzeszającej stowarzyszenia z pod znaku drzew z całego świata. Jako sportowiec, Damian może pochwalić się wieloma osiągnięciami w dziedzinie arborystyki, w tym miedzy innymi;
● 2 miejsce na Mistrzostwach Polski we Wspinaczce drzewnej w 2016 r. w Katowicach
● wielokrotny finalista Mistrzostw Polski w latach 2014- 2020
● dwukrotnie drugie miejsce na podium w Mistrzostwach we Wspinaczce drzewnej
organizowanych na Węgrzech
● dwukrotny występ jako reprezentant naszego kraju na mistrzostwach Europy
Zawodowo, aktualnie Damian, znany w środowisku arborystów jako „Gacek” działa na wielu płaszczyznach aktywności związanych z drzewami, jest on miedzy innymi ambasadorem marki Husqvarna w Polsce, instruktorem arborystyki, instruktorem operatorów maszyn leśnych a także instruktorem speedcarvingu prowadzącym własne szkolenia, a od 2019 r. właścicielem firmy znanej na rynku arborystycznym pod szyldem „ Gacek Treeworker”.
Katarzyna Uramek – Aktywna Słowianka 🙂 Zapraszam Was Kobiety na wspólną praktykę gimnastyki słowiańskiej. Będziemy wykonywać ćwiczenia wzmacniające kobiece ciało i ducha, a przy tym rozkoszować się przyrodą i przestrzenią wokół nas. Podczas gimnastyki pracujemy z takimi obszarami ciała, jak: nogi, miednica, kręgosłup, biodra, brzuch, klatka piersiowa, ramiona, szyja, głowa.
– rozluźniamy napięte miejsca, uwalniamy blokady w ciele, poszerzamy zakres ruchów,
– wzmacniamy kręgosłup, mięśnie i stawy,
– poprzez automasaż regulujemy układ hormonalny,
– uwalniamy obszar miednicy jako centrum kobiecości, seksualności,
– pogłębiamy kontakt z własnym ciałem,
– spędzimy aktywnie czas w gronie kobiet, w atmosferze wsparcia i rozwoju.
ROZLUŹNIAMY, WZMACNIAMY i ROZCIĄGAMY CIAŁO. Na poziomie subtelnym, energetycznym poprzez pracę z kobiecymi obszarami ciała budzimy kobiecość, intuicję, twórczy potencjał. Wzmacniamy stabilność, równowagę i uważność. Ćwiczenia są odpowiednie dla kobiet w każdym wieku i z różną kondycją fizyczną, również dla kobiet w ciąży. Zabierz ze sobą wygodny strój – może to być długa spódnica lub sukienka ćwiczymy boso i bez biustonoszy.
Wskazany koc lub karimata i koc.
Na miejscu będzie również możliwość zakupu książki o gimnastyce słowiańskiej oraz kart do gimnastyki słowiańskiej 🙂
Filip Surowiak – urodzony w 1982 roku w Nowym Sączu. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Pisarz, muzyk. Reżyser filmowy, scenarzysta i lektor radiowy. Autor nagradzanej wielokrotnie książki pt. “Wiązka” oraz bajek i piosenek do spektakli teatralnych dla dzieci. Publikował m.in. w “Gazecie Wyborczej” , “Dzienniku Polskim”, „Lampie” , „Ha!art”, oraz „ Cegle”. Obecnie pracuje (producent, scenarzysta, reżyser) nad swoim pierwszym filmem “Picture around Cage” inspirowanym myślą i filozofią Johna Cage’a. Od 2013 roku współzałożyciel, aktor głosu, scenarzysta, reżyser, producent i muzyk Wrocławskiego Teatru Radioaktywnego. DJ znany nie tylko na wrocławskiej, ale i międzynarodowej scenie. Gitarzysta i wokalista. Od wielu lat związany z klubem Kalambur.
START: 23:00, sobota
photo: https://www.mixcloud.com/fleszlajt/fleszlajt-17072020-filip-na-bosaka/
Kompozytor, autor tekstów, wokalista i gitarzysta z Wrocławia. Od ponad dziesięciu lat leader zespołu Strain, z którym wydał 3 długogrające płyty, zagrał ponad 400 koncertów, między innymi w ramach wspólnego projektu z Markiem Piekarczykiem. Zespół dotarł również do odcinka finałowego jedenastej edycji Must Be The Music.
Obecnie pracuje nad solowym projektem w nieco łagodniejszej stylistyce niż w rodzimym Strain, czego pierwsze efekty (przedpremierowo), wraz z kilkoma kompozycjami Strain będzie można usłyszeć na koncercie. Na jesień 2022 roku zaplanowane są nagrania pierwszego wydawnictwa.
Koncert: 4.09.2022, godz. 19:00
Skąd się bierze pszczela królowa? I czy nosi koronę?
Co pszczoły noszą w koszyczkach?
Jak powstaje miód i po co w ogóle one go robią?
Jak ul wygląda w środku i czym tak pracowicie zajmują się te owady? Dlaczego zapylacze są takie ważne? Dlaczego znikają i jak możemy im i sobie pomóc?
Przez wieki ludzie odnosili się do pszczół z szacunkiem, wdzięcznością za ich pracę. Wygląda na to, że obecnie większość zagubiła gdzieś tą świadomość, jak bardzo są nam potrzebne. Dlatego jedną z najważniejszych rzeczy, jaką chcielibyśmy za pomocą pszczołopozytywnych warsztatów uświadomić dzieciom jest to, że my, ludzie, nie żyjemy w oddzieleniu od świata natury, że nie jest to możliwe. Nawet najbardziej miejski z mieszczuchów jest częścią środowiska naturalnego, czy mu się to podoba czy nie. I że ma na swoje otoczenie wpływ, czy jest tego świadomy, czy nie.
WYKŁAD: 14:30, sobota
Shakti Dance podróż do swojego serca.
Praktyka Shakti Dance – jogi tańca, łączy naszą wewnętrzną, (często uśpioną) kreatywność z czystą świadomością, byśmy mogli poczuć, że “jesteśmy tu i teraz” Jest to unikalny system jogiczny, oparty o innowacyjne techniki połączone w 8 faz, gdzie oddech łaczy się z ruchami naszych ciał, uważnością naszego umysłu i tańcem, budząc nasze wewnętrzne piękno i nieskończoność naszej Istoty. Elementy praktyki-asana, pranajama, uważność, dźwięk i mantra, są organicznie i rytmicznie skoordynowane, to wywołuje harmoniczny przepływ energii. W tym stanie ciało i umysł mogą się zrelaksować i uwolnić do płynnej przezroczystości. Praktyka jest bardzo spójna i metodyczna.
W pierwszym etapie uelastyczniamy nasze ciało zgodnie z jego możliwościami,
w kolejnym kroku staramy się połączyć z aspektami natury w nas i wokół nas poprzez mocne rytmiczne i dynamiczne taneczne ruchy, by przejść do,
swobodnego – intuicyjnego tańca, gdy ruch ciała staje się nieskrępowany i uwalniający, w oprawie pięknej, mantrycznej muzyki światowej sławy artystów,
ostatecznie kończymy głęboką relaksacją, spokojną medytacją i medytacją w ruchu.
Wszystkie etapy praktyki są organiczne, płynne i naturalne, my nie zastanawiamy się jak wykonać danych ruch to samo przychodzi i zachwyca. Odkrywamy na nowo jak dzieci, swój potencjał, talenty, kreatywność, akceptujemy piękno swego ciała i ducha, swoją autentyczność, by nieść je z radością w życiu codziennym, spełniając siebie i cieszyć się sobą i światem. Shakti Dance metoda i praktyka opracowana przez Sarę Avtar nauczycielkę międzynarodowego formatu, joginkę w linii Kundalini jogi, tancerkę, wokalistkę, oparta na filozofii jogicznej, sufickiej, buddyźmie, Tai Chi i Medycynie Chińskiej. Działa kompleksowo i na wielu poziomach, reguluje wspaniale gospodarkę hormonalną, uspokaja system nerwowy, uwalnia od napięć i traum, działa pobudzająco na hormony szczęścia, radości, otwiera serce i nastawia nas pozytywnie na świat – jest jak zastrzyk szczęścia. Z serca pragnę podzielić się z Wami tą piękną praktyką, w której wracamy na nowo do siebie, do swego Ja, serca, intuicji, by na nowo dać światu wszystko, co w nas najlepsze i najpiękniejsze.
Zapraszam z miłością Justyna- Sati Harsimran
Kontakt tel.: 792-888-788
Więcej informacji Shakti Dance: https://wwww.shaktidanceacademy.com/about/the-yoga-of-dance/
WYSTAWCY
PARTNERZY
Festiwal Żywica istnieje dzięki Wam i dzięki nieocenionemu wsparciu naszych sponsorów, którzy co roku dokładają cegiełkę do tego wydarzenia! Dziękujemy im z całego SERDUCHA! Jeśli Ty również, chcesz wesprzeć nasz Festiwal daj nam znać! Każde wsparcie jest dla nas ważne!
MIEJSCE
KLUB BAJKA
Miejsce kultowe w Obornikach Śląskich. Klub istniejący od kilkudziesięciu lat, znany każdemu oborniczaninowi! To tu odbywają się najważniejsze wydarzenia muzyczne i imprezowe. Bajka to nie tylko świetna muzyka, to przede wszystkim wspaniała atmosfera, dobre jedzenie i oczywiście dobre piwo. Festiwal jak na drzewną imprezę przystało odbędzie się właśnie pośród drzew w bajkowym ogrodzie. Ciepły, leni wieczór, dobra muzyka i fajni ludzie – czego chcieć więcej?
WZGÓRZE GRZYBEK
Kto był w Obornikach i nie poszedł na Grzybek ten może śmiało powiedzieć, że w Obornikach tak naprawdę wcale nie był. To obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Miejsce magiczne. Dzika przyroda w sercu miasta. Ze wzgórza Grzybek za dnia zobaczymy piękną panoramę Wrocławia, Góry Ślęży i Karkonoszy a w nocy przy dobrej pogodzie można obserwować piękne gwieździste niebo.